Obiekty sportowe XXI wieku

Otwarcie skateparku w Mińsku Mazowieckim już 14 września!

Już wkrótce, 14 września, mieszkańcy i miłośnicy sportów ekstremalnych będą mogli uczestniczyć w otwarciu nowego obiektu sportowego, obejmującego skatepark, pumptrack, boisko i parkour park. Gotowy obiekt czeka na pierwszych użytkowników, a zaplanowane wydarzenia sprawią, że inauguracja stanie się wyjątkowym dniem dla całej społeczności.

author

Autor: Asia Gęborska

Powierzchnia skateparku zajmuje 2119 m². Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom autorów projektu ten skatepark będzie stanowił atrakcyjne miejsce dla miłośników wszystkich dyscyplin sportów miejskich. Oprócz skateparku plan obiektu obejmuje rozbudowaną przestrzeń rekreacyjną tj. pumptrack i wielofunkcyjne boisko. Do kompleksu sportowego należy parkour park, aby dostarczyć sympatykom tej dziedziny wyjątkowych miejsc do treningu i wyzwań w pokonywaniu przeszkód wbudowanych w architekturę miejską.

- Ważnym punktem w projekcie było połączenie sekcji, dostosowanie ich pod względem wysokości elementów oraz poziomu zaawansowania. Z sukcesem udało nam się połączyć niektóre z nich, są to m.in.: skatepark z pumptrackiem, połączony w taki sposób, aby płynnie przemieszczać się między strefami – opowiada projektant skateparku, Jakub Pawlikowski z Grupy Techramps. Skatepark może też pochwalić się drugą taką przeszkodą w Polsce - Cradle. – To elementy wyróżniające duże skateparki na całym świecie, służące najbardziej zaawansowanym użytkownikom. Cały obiekt jest innowacyjny pod względem tak wielu nowoczesnych dyscyplin sportów wyczynowych, które można będzie uprawiać na jednej przestrzeni. Na ten moment jest to jeden z największych skateparków w Polsce – dodaje pomysłodawca obiektu. 

Oświetlenie obiektu pozwoli na korzystanie z infrastruktury sportowej także po zmroku, co z pewnością wpłynie na popularność tego miejsca. Mała architektura, w tym ławki i miejsca do odpoczynku, zapewnią komfort wszystkim użytkownikom.

- Ten obiekt idealnie wpisuje się w strategię rozwoju infrastruktury sportowej Mińska Mazowieckiego na przyszłe lata. Jest realizacją zadań zapisanych w strategii rozwoju miasta, która obejmuje rozwój infrastruktury sportowej jako jeden z kluczowych obszarów. – mówi Burmistrz Mińska Mazowieckiego, Marcin Jakubowski. - Nowe miejsce odpowiada na rosnące potrzeby i zainteresowanie mieszkańców sportem, co potwierdza nasze zobowiązanie do spełniania ich oczekiwań – dodaje. 

 

Full Pipe + Cardle 

 

Otwarcie skateparku w Mińsku Mazowieckim — już niedługo! 

 

Wielkie otwarcie tuż-tuż!

W sobotę, 14 września odbędzie się uroczyste otwarcie nowego obiektu, które potrwa całe popołudnie i będzie obfitować w liczne atrakcje. Ponieważ obiekt powstał z inicjatywy mińskich organizacji promujących parkour, jazdę na rolkach, deskorolkach i BMX-ach, do współtworzenia imprezy otwarcia zaproszono przedstawicieli tych dyscyplin.

Wydarzenie rozpocznie się częścią oficjalną, w której udział wezmą reprezentanci miasta, powiatu, Ministerstwa Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Polskiego Związku Sportu Wrotkarskiego oraz lokalnych stowarzyszeń. Następnie odbędą się pokazy sportowe z udziałem gwiazd z całej Polski, przy muzycznej oprawie DJ-a. W przerwach między pokazami uwaga uczestników będzie kierowana na scenę, gdzie odbędą się panele dyskusyjne z udziałem ekspertów oraz wywiady ze sportowcami. Równolegle będą organizowane warsztaty rolkowe, deskorolkowe, parkour i BMX. Wieczór zakończy koncert, w którym gwiazdą wieczoru będzie polska grupa hip-hopowa JWP, a jako support wystąpi YSF - Young School Familia, lokalny zespół uprawiający ten sam gatunek muzyczny.

Inauguracja obejmie jednak nie tylko atrakcje zaplanowane na 14 września. Już następnego dnia odbędzie się Rolkowy Maraton Mazowsza oraz zawody Parkour Speen & Flow. Tydzień później planowany jest Weekend Sportów Ekstremalnych i Mistrzostwa Polski w jeździe agresywnej na rolkach, zawody deskorolkowe i hulajnogowe. 

Centrum Sportów Miejskich nie tylko wzmocni motywację młodzieży do podejmowania aktywności fizycznej, lecz także jest odpowiedzią na problemy, z jakimi mierzą się młodzi ludzie: wykluczeniem, depresją czy poczuciem osamotnienia. Co więcej, skala inwestycji pozwoli na organizację wydarzeń sportowych o zasięgu ogólnopolskim, co przyczyni się do promocji miasta, a lokalne kluby i zawodników wzmocni w roli gospodarzy – cieszy się Burmistrz Mińska Mazowieckiego, Marcin Jakubowski. – Będzie się działo! – zapewnia zwierzchnik miasta. 

 

Wyczekiwane miejsce staje się rzeczywistością

Nowy obiekt był też wymarzony przez lokalne społeczności sportów miejskich, którzy już planują nowe aktywności i zawody na nowo wyczekiwanym obiekcie. 

Kamil Ołdak, reprezentant lokalnej społeczności rolek agresywnych  i założyciel szkółki Roll&Skate nie ukrywa radości związanej powstaniem nowego obiektu. Podkreśla, że nowa infrastruktura wpłynie na rozwój nowych adeptów rolek i ich sukcesy w kraju. 

- Poczynając od nauki jazdy osób początkujących, kończąc na poziomie zaawansowanym. Będziemy uczyć dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Nasza szkółka wychowała dwóch zawodników, którzy regularnie stawiają na podium Mistrzostw Polski w jeździe agresywnej na rolkach – mówi rolkarz. - Jazda na rolkach na takim obiekcie jak CSM to doskonała okazja, aby spędzić czas na świeżym powietrzu – zachęca.

Lokalna społeczność deskorolkowa również długo czekała na duży skatepark, a historia ich starań sięga pierwszych spotkań na parkingu przed rynkiem i tyłach stadionu Mazovi, gdzie deskorolkarze korzystali z prowizorycznych przeszkód. Po latach walki, skatepark w końcu powstał w Parku Dernałowiczów, który stał się główną miejscem jazdy na desce, ale z czasem obiekt przestał wpływać na rozwój użytkowników. 

- Nowy obiekt jest spełnieniem marzeń wielu pokoleń miłośników deskorolki, którzy przez lata trenowały w różnych zakątkach miasta – mówi Szymon Kuś z Polish Skate Federation. - Skatepark wygląda jak przestrzeń gotowa do organizacji Olimpiady. Jeśli młodzi adepci zaczną uczyć się jeździć na obiekcie tej klasy, to za kilka lat powinniśmy mieć deskorolkowego Olimpijczyka – zapewnia. 

Miłośnicy parkour też znajdą coś dla siebie. Stowarzyszenie Akademia Parkour planuje na nowym obiekcie organizację treningów, warsztatów oraz eventów, co dodatkowo wzmocni lokalną społeczność pasjonatów tego sportu. Miejsce to stanie się codziennym punktem spotkań, wymiany doświadczeń i wspólnych treningów dla miłośników parkour i freerunningu. 

Na flowparku można trenować wiele technik parkourowych, progresując. Uniwersalność tej strefy wynika z faktu, że jest przystosowana do osób trenujących na bardzo wysokim poziomie, jak i dla ludzi zaczynających swoją przygodę z parkour. – podkreśla  Piotr Lichota z Akademii Parkour. – Będziemy prężnie działać, organizując liczne warsztaty i spotkania dla osób zainteresowanych parkour – deklaruje.

Nowy obiekt sportowy w Mińsku Mazowieckim staje się spełnieniem marzeń lokalnych społeczności sportów miejskich, oferując przestrzeń do rozwoju, rywalizacji i integracji, stanowiąc fundament dla przyszłych sukcesów młodych adeptów tych dyscyplin.

 

Więcej artykułów

Pumptrack Family na targach Salon SETT 2024 w Montpellier!

Agnieszka Miłek

2024-11-12 09:34

Innowacje w Planowaniu Miejskim: Skatepark w Jaworznie przykładem

Agnieszka Miłek

2024-04-05 11:04

Najlepsze miejsca do street workoutu i flowparki w Krakowie

Asia Gęborska

2024-11-05 10:26

#MeetOurCrew - Łukasz Legutek

Asia Gęborska

2024-11-04 08:29

NOWOŚĆ! Odkryj Pumptrack Family

Asia Gęborska

2024-07-18 13:11

SK8isGR8 Festiwal AMONDO: Graffiti, Deskorolka, Wystawa, Zawody

Agnieszka Miłek

2024-10-29 09:07