Obiekty sportowe XXI wieku

Historia marki Wakepro

Kombinacja zajawki i nudy prowadzi do najlepszych pomysłów. Tak było właśnie z marką Wakepro, gdzie według słynnego przysłowia potrzeba stała się matką, a właściwie ojcami wynalazków! Poznaj historię marki Wakepro.

author

Autor: Asia Gęborska

Kombinacja zajawki i nudy prowadzi do najlepszych pomysłów. Tak było właśnie z marką Wakepro, gdzie według słynnego przysłowia “potrzeba stała się matką”, a właściwie ojcami wynalazków! Poznaj historię marki Wakepro.

Piotr Nowak, założyciel Techramps i jego przyjaciel Michał Starzyk od lat byli miłośnikami snowboardu. Jednak sezon na ten sport przypada na bardzo krótki okres – od grudnia do początku marca, kiedy pokrywa śnieżna na stokach jest najgrubsza i najbardziej stabilna.  Wtedy Piotr z Michałem zaczęli szukać letniej alternatywy dla swojego hobby. W 2008 roku natrafili na znajomego, który czasami miał okazję pływać na wakeboardzie z 15-konnym silniczkiem na podkrakowskich Brzegach. Warto wspomnieć, że 16 lat temu wakeobarding nie był aż tak popularnym sportem w Polsce i było przełomowe odkrycie w dziedzinie sportów ekstremalnych w kraju. 

 

Partyzanckie początki Wakepro. 

 

Sezon wakeboardowy w Polsce trwa zazwyczaj od późnej wiosny do wczesnej jesieni, co oznacza, że najlepszy czas na uprawianie tego sportu wodnego to okres od maja do września. W porównaniu do trwania sezonu snowboardowego w Polsce sprawił, że ta dyscyplina stała się dla nich numerem jeden. Jednak infrastruktura wakeboardowa w promieniu kilkuset kilometrów od Krakowa była praktycznie nieistniejąca, a najbliższe miejsce do uprawiania tego sportu to czeskie jezioro - Terlicko.

Z uwagi na ograniczone budżety, nie mieli wystarczających środków, by pełni cieszyć się tym nowo odkrytym sportem. Wtedy zaczęły się partyzanckie próby rozwoju swojego nowego obiektu zainteresowań. Między innymi pływali za autem po zalanych powodzią ulicach miasta. Po pewnym czasie jednak postanowili działać bardziej zorganizowanie i zbudować własne miejsce do uprawiania wakeboardingu.

Rok 2010 okazał się kluczowy dla rozwoju tej inicjatywy. Zaczęli organizować wakeboardowe pokazy dla dzieciaków nad krakowskim zalewem Bagry wraz z Polskim Związkiem Motorowodnym i Nart Wodnych. By to było możliwe, założyli Stowarzyszenie Sportów Ekstremalnych "KARTEL" i zdobyli licencje zawodników.

Piotr Nowak, właściciel Techramps, został zaproszony do ich wakeparku, gdzie sam spróbował wakeboardingu i polubił ten sport. To spotkanie zainspirowało ich do założenia własnej marki produkującej profesjonalne przeszkody wakeboardowe. W 2012 roku rozpoczęli pierwsze próby, kupując ekstruder i kilka płyt. Tak powstała pierwsza przeszkoda marki Wakepo wykonana w 100% z HDPE. Ciekawostka – ta przeszkoda nadal stoi w WakeParku Kraków i ma się wspaniale! 

 

Pierwsza przeszkoda Wakepro, obecnie zlokalizowana w Krakowie.

Praca od kulis - 2014

Lata 2013-2014 to pierwsze realizacje dla polskich wakeparków, a w 2015 roku Michał z Piotrem rozpoczęli ekspansję na rynki zagraniczne, zdobywając kontrakty w Europie, Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie.

Dzięki wsparciu firmy-matki Techramps, zdobywali coraz więcej klientów, a ich doświadczenie rosło. Wdrażanie oprogramowania Solidworks w 2015 roku umożliwiło im bardziej precyzyjne projektowanie przeszkód i analizowanie ich parametrów. Grupa Techramps także odegrała kluczową rolę, umożliwiając specjalizację w zespołach oraz rozwijanie Działu Projektowego. 

Dzisiejsza pozycja Wakepro jako jednego z czołowych światowych producentów przeszkód wakeboardowych jest wynikiem owocnej współpracy z Techramps oraz ciągłego dążenia firmy do rozwoju. Ich innowacyjne projekty są obecnie wizytówką wakeparków w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz na Bliskim Wschodzie. Historia marki Wakepro, od początkowych poszukiwań letniej alternatywy dla snowboardingu po zdobycie międzynarodowego uznania, jest niezwykle fascynująca i pełna pasji. 

 

Realizacje Wakepro są zlokalizowane na całym świecie. Nasza przeszkoda w Al Forsan - Abu Dabi.  

#TeamWakepro 

Wakeboarding Lifestyle 

Więcej artykułów

Techramps i fabryka czekolady!

Agnieszka Miłek

2024-04-15 14:29

Skatepark w Piekarach Śląskich nadchodzi!

Agnieszka Miłek

2024-04-15 13:37

Historia marki Pumptrack.eu

Asia Gęborska

2024-04-08 08:54

Innowacje w Planowaniu Miejskim: Skatepark w Jaworznie przykładem

Agnieszka Miłek

2024-04-05 11:04

Simple XL Prestige od Flowparks - pierwszy parkour park w Dublinie

Asia Gęborska

2024-03-28 10:47

GIRLS PARADE - czyli coraz więcej dziewczyn na desce

Asia Gęborska

2024-03-25 13:44