Obiekty sportowe XXI wieku

PROJEKTOWANIE NOWOCZESNYCH SKATEPARKÓW W POLSCE - WYWIAD

author

Autor: Asia Gęborska

Projektowanie skateparków w Polsce to wciąż nieznane wody, które odkrywamy i idzie nam coraz lepiej! Dowodem na coraz wyższy poziom designu obiektów sportowych jest skatepark w Zielonce koło Warszawy oraz powstający kompleks w Mińsku Mazowieckim. W jaki sposób architekci odpowiadają na potrzeby sportów miejskich uprawianych na skateparku i dlaczego w trakcie powstawania skateparków wymagane jest wsparcie specjalistów i społeczności skate? O tym rozmawiamy z Karolem Piszczkiem, projektantem i prokurentem biura projektowego Slo Concept.

 

Projektowanie nowoczesnych skateparków w Polsce. Rozmawiamy z architektem biura Slo Concept

Kompleks w Mińsku Mazowieckim (zobacz więcej)

Projektujesz obiekty sportowe od ponad 13 lat.  Opowiedz o początkach Slo Concept i o działalności firmy.

Historia powstania Slo Concept nierozerwalnie związana jest z firmą Techramps. Tam stawialiśmy swoje pierwsze kroki, pracując przy koncepcjach skateparków, projektach architektonicznych, wykonawczych oraz warsztatowych. Po pewnym czasie wyspecjalizowaliśmy się w projektach skateparków i podobnych obiektów, doszliśmy wtedy do wniosku, że warto stworzyć markę która będzie dostarczała najwyższej jakości dokumentacje skateparkowe Polsce.

Dlaczego projektanci przestrzeni publicznych potrzebują specjalistycznego wsparcia projektantów skateparków i nie powinni tego robić „na własną rękę”?

Z kilku przyczyn. Po pierwsze skatepark to nie plac zabaw. Urządzenia modułowe posiadające swoje strefy bezpieczeństwa potrzebują logicznego ułożenia, nie mogę być układane dowolnie. Do właściwego dobrania elementów modułowych trzeba mieć wiedzę praktyczną potrzebną do dopasowania poszczególnych elementów – ich wysokości, odległości pomiędzy nimi. Do projektowania trzeba też posiadać wiedzę i znać zasady normy prawnej –  Skateparki – Wymagania bezpieczeństwa i metody badań. Projektowanie jest nieco bardziej skomplikowane przy obiektach betonowych, kiedy nie tworzy się ich z osobnych modułów. Do poprawnego zaprojektowania skateparku betonowego trzeba być osobą korzystającą z takich obiektów, znać zasady projektowania architektonicznego i mieć praktykę w ich tworzeniu. Oczywiście w momencie, kiedy zwracają się do nas projektanci, to staramy się w maksymalny sposób im pomagać. Czasami inwestor daje nam możliwość przeprowadzenia konsultacji z młodzieżą lub przedstawicielami środowiska skate. Wtedy możemy nie tylko pokazać im proces projektowania takich obiektów, ale i dobrać wszystkie elementy pod konkretne potrzeby. Ostatnim argumentem, dlaczego architekci potrzebują naszego supportu, jest sam koszt budowy takiego obiektu. Duży, a źle zaprojektowany obiekt postawi inwestora w trudnej sytuacji. Finansowanie budowy takich obiektów odbywa się ze środków publicznych, co prowadzi do „złego PR” takich obiektów. Na przykład, gdy wydano na inwestycję milionową kwotę, a skatepark świeci pustkami, bo nikt z niego nie korzysta. Na dobrze zaprojektowanym obiekcie zawsze jest pełno ludzi, co również stanowi pewien problem w ostatnim czasie, dlatego dzielimy obiekty na strefy na różny poziom zaawansowania.

Zwłaszcza, że na skateparkach odbywają się profesjonalne zawody i konkursy.

Dokładnie, kolejną rzeczą, która podnosi mocno naszą poprzeczkę to fakt, że deskorolka i BMX to obecnie dyscypliny olimpijskie — sporty te reprezentują wysoki poziom, mają swoje reprezentacje narodowe. Obiekty, na których będą trenować nasi przyszli Olimpijczycy, powinny odznaczać się najwyższą jakością i funkcjonalnością.

Wymień 3 lekcje, które wyciągnąłeś ze swoich pierwszych projektów. Jak wyglądały początki Twojego projektowania?

Ciekawe pytanie. Lekcja pierwsza: szybciej nie znaczy lepiej. Lekcja druga: jeśli nie masz do czegoś serca, to tego nie rób. Lekcja trzecia: współpraca to siła, klucz do najlepszych projektów.

Kreatywność to podstawa w projektowaniu obiektów dla tak szalonej grupy jak riderzy. Czym kierujecie się przy tworzeniu innowacyjnych projektów skateparków?

W swojej pracy kierujemy się doświadczeniem, śledzeniem najnowszych trendów, zawodów, riderów, nowo powstałych obiektów. Tutaj cały czas coś się dzieje, to sport ludzi kreatywnych, na tak zwanej „zajawce”, inspiracje można znaleźć wszędzie.

Projektowanie nowoczesnych skateparków w Polsce. Rozmawiamy z architektem biura Slo Concept

Tworzenie skateparku, który zadowoli zarówno skejtów, rolkarzy, BMX-owców czy jeżdżących na hulajnogach wyczynowych, to nie lada wyzwanie? Jak sobie z tym radzisz?

Najlepszym wyjściem są konsultacje, można wtedy wyczuć, na jakim poziomie są poszczególne grupy użytkowników i zaproponować im coś odpowiedniego. Niestety, czasami jesteśmy ograniczeni budżetem, miejscem, przepisami. Wtedy jesteśmy zmuszeni do pójścia na kompromis i przychyleniu się do próśb liczniejszej grupy.

Jeśli o użytkownikach mowa, to ich bezpieczeństwo jest priorytetem. Czy istnieją jakieś konkretne elementy, na które zawsze zwracasz uwagę przy projektowaniu skateparków?

W naszej pracy opieramy się na normach i przepisach prawa budowlanego, jednak w niektórych przypadkach musimy spełniać tzw. minimalne strefy bezpieczeństwa. Pewne rozwiązania musimy analizować indywidualnie i dobierać te odległości tak, aby bezpieczeństwo użytkowników było zabezpieczone w realniej mierze, a nie tylko minimalnej. Tutaj warto też podkreślić, że istotny jest nie tylko projekt, ale również doświadczony wykonawca. Niestety historia budowania takich obiektów przez firmy ogólnobudowlane nauczyła nas, że kończy się to zazwyczaj masą poprawek, w skrajnych przypadkach demontażem nowego skateparku.

Jakie są Twoje ulubione inspiracje do tworzenia niekonwencjonalnych rozwiązań w skateparkach?

Najwięcej takich pomysłów wpada nam podczas cotygodniowych spotkań, na których omawiamy koncepcje, nad którymi pracujemy. Jak wspominałem wcześniej, inspiracji nam nie brakuje. Te sporty idą tak mocno naprzód, że ciężko być w tyle!  Młode pokolenie riderów też mocno podnosi poprzeczkę, a tym samym stymuluje nas do projektowania coraz to nowych rzeczy.

Projektowanie nowoczesnych skateparków w Polsce. Rozmawiamy z architektem biura Slo Concept

Woodpark – kryty skatepark w Warszawie

Czy istnieją określone trendy w projektowaniu skateparków, które obecnie zauważasz?  Skateparki to nie tylko indywidualne obiekty, ale też spoty oraz przyszkolne obiekty, które powoli zastępują popularne kiedyś orliki.

Na pewno szala przechyla się na korzyść dużych obiektów betonowych, skateparków i pumptracków. Jeśli chodzi o style skateparku, to kiedyś w trendach był Street, teraz te tendencje rozkładają się po równo — Street, Park i Flow. W trendach są obiekty sąsiadujące ze skateparkami jak: boiska, siłownie zewnętrzne jak np. street workout. Myślę, że nie można mówić tu o zastępowaniu, a raczej o wzajemnym uzupełnianiu się. Tak jak mówiłem, te sporty stały się bardzo profesjonalne w ostatnich latach, również młodzi ludzie mają większą świadomość dotyczącą uprawiania tych dyscyplin. Nastolatkowie i dzieciaki wiedzą, że trzeba się rozgrzać, rozciągnąć, przygotować do jazdy, żeby uniknąć kontuzji. Widać to po starszych pokoleniach, które muszą korzystać z pomocy różnego rodzaju rehabilitantów.

Projektowanie nowoczesnych skateparków w Polsce. Rozmawiamy z architektem biura Slo Concept

Skatepark w Zielonce (zobacz więcej)

Jakie są różnice w projektowaniu skateparków dla różnych poziomów zaawansowania skaterów? Tak jak w nowo otwartym obiekcie w Zielonce.

Oczywiście, duże obiekty sportowe zazwyczaj mają strefy dla bardziej i mniej zaawansowanych użytkowników. Czas do stworzenia takiej koncepcji również jest odpowiednio dłuższy, im więcej elementów tym więcej korelacji, trzeba to dobrze przemyśleć i do siebie dopasować. To trochę jak z zegarkiem mechanicznym –  im więcej elementów tym mechanizm bardziej skomplikowany, bardziej wymagający do złożenia, precyzyjny, ale w odpowiednich rękach może powstać coś wyjątkowego.

Ostatnio Slo Concept zdobyło nagrodę za projekt skateparku w Brzeszczach w kategorii „Obiekty sportu i rekreacji” w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI”. Jakie znaczenie w dalszym rozwoju ma dla Ciebie jako Projektanta takie wyróżnienie?

Gdzieś tam zawsze w duszy liczyliśmy, na to, że nasza praca zostanie dostrzeżona przez szersze grono, a nie tylko naszą niszę. Jeszcze kilka lat temu byliśmy traktowani jako ciekawostka czy dodatek w branży budowlanej. Na szczęście całkiem niedawno to się zmieniło. Oczywiście takie nagrody nigdy nie był celem samym w sobie. Główną siłą napędową jest chęć tworzenia fajnych miejsc dla riderów wszystkich dyscyplin, miejsc bezpiecznych i jakościowych!

Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów!

 

Skatepark betonowy Brzeszcze

Projektowanie nowoczesnych skateparków w Polsce. Rozmawiamy z architektem biura Slo Concept

Nagroda za projekt skateparku w Brzeszczach w kategorii „Obiekty sportu i rekreacji” w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI”.

Marka Slo Concept działa na polskim i europejskim rynku od 2003 roku. Wykonuje projekty skateparków, pumptracków, wakeparków, waveparków, flowparków oraz wieloelementowych, rozbudowanych inwestycji (ponad 900 wykonanych koncepcji). Marka Slo Concept jest częścią Grupy Techramps, zrzeszającej marki specjalizujące się w kompleksowej realizacji inwestycji obiektów sportowych i rekreacyjnych.

 

Więcej artykułów

Innowacje w projektowaniu – jak Slo Concept wykorzystuje drony do skanów terenu?

 

2024-12-31 13:09

NOWOŚĆ! Odkryj Pumptrack Family

Asia Gęborska

2024-07-18 13:11

Pumptrack Family – nowy wymiar rodzinnej aktywności

Agnieszka Miłek

2024-10-16 11:52

Przewodnik: Jak zorganizować Flowpark w Twojej okolicy?

Agnieszka Miłek

2024-12-05 14:40

Surfskate - czyli betonowe surfowanie

Agnieszka Miłek

2024-12-05 08:08

Dlaczego każde miasto potrzebuje skateparku?

Agnieszka Miłek

2024-11-05 11:48