Obiekty sportowe XXI wieku

Nowy skatepark betonowy w Brzegu – czy to inspiracja dla innych miast?

Od początku czerwca 2025 mieszkańcy Brzegu (woj. opolskie) mają do dyspozycji nową przestrzeń do jazdy. Oficjalnie otwarty został nowoczesny skatepark betonowy, który jest efektem współpracy firm Techramps , SloConcept , PAVO Projekt oraz MOSiR Brzeg. Obiekt powstał na tyłach hali sportowej przy u l. Oławskiej, zastępując stare asfaltowe boisko szkolne.

author

Autor: Bartosz Wetula

Co wyróżnia Skatepark w Brzegu? 

  • Powierzchnia (ok. 814 m²) zaprojektowana jako flow ride - umożliwia płynną jazdę bez niepotrzebnych postojów. 
  • Zróżnicowane sekcje – bowl, grindboxy, bank rampy, piramida, quarter pipe, bank rampy i inne elementy, są idealne dla różnych stylów jazdy (deskorolka, BMX, rolki, hulajnoga). 
  • Inwestycja kosztowała prawie 3 mln zł i została wykonana zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. 

     

Skatepark betonowy w Brzegu

Użytkownicy chwalą skatepark w Brzegu

Po miesiącu działania skateparku widać duże zainteresowanie wśród lokalsów, ale także osób, który skuszone nowo otwartym obiektem przyjechały spoza Brzegu: 

„Skatepark jest niesamowity, dawno takiego obiektu nie widziałem (…) ogólnie dużo jest tu przeszkód takich nietypowych” – twierdzi jeden z użytkowników zapytany o wrażenia z jazdy po brzeskim skateparku. 

To naturalny skutek dobrze przemyślanego projektowania skateparków betonowych i stosowania sprawdzonych rozwiązań. Dzięki temu inwestycja wyróżnia się bezpieczeństwem, ergonomią, a przy tym wszystkim pozostaje atrakcyjna nawet dla tych bardzo zaawansowanych. 

Czy inne miasta też mogą mieć taki skatepark?

Budowa skateparku betonowego w Brzegu to doskonały przykład dla samorządów, które chcą wzbogacić ofertę sportowo-rekreacyjną:

  1. Skatepark betonowy zapewnia trwałość i niski koszt utrzymania. Stabilna konstrukcja i materiały odporne na działania sił atmosferycznych to przepis na solidny skatepark, który przy minimum zaangażowania przetrwa wiele lat użytkowania.  
  2. Duża przestrzeń pozwala połączyć różne elementy: sekcję streetową czyli przeszkody tj. rurki i gridnboxy oraz elementy typowo skateparkowe tj. bowl.
  3. Inwestycja pokazuje, że za ok. 3 mln zł (jak w Brzegu) można mieć profesjonalny skatapark z prawdziwego zdarzenia, który wykona firma z 25-letnim doświadczeniem w branży.

     

Dlaczego warto postawić na Skatepark betonowy? 

  • Oferuje uniwersalne miejsce dla młodzieży i dorosłych – niezależnie od tego czy jeździsz na deskorolce, BMX, rolkach czy hulajnodze, z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.
  • Promuje aktywność na świeżym powietrzu i integrację społeczną – skateparki stają się centrami lokalnego życia i wydarzeń. Tu kręci się życie, a wszystko w ramach aktywności na świeżym powietrzu. 
  • Budowa w technologii betonowej pozwala na kompleksowe projektowanie skateparków – od płynnych linii jazdy, przez różnorodne formy przeszkód, po przestrzeń dla zaawansowanych tricków.

Podsumowanie

Brzeg udowadnia, że betonowy skatepark to inwestycja z wysoką wartością społeczną i użytkową. Po miesiącu użytkowania słychać wiele pozytywnych opinii co do jakości projektu i różnorodność przeszkód. Skatepark w Brzegu pokazuje, że współpraca z lokalną społecznością i odpowiednie zarządzanie projektem pozwala stworzyć profesjonalny obiekt, z którego wykonania i jakości będę zadowoleni wszyscy użytkownicy. 

Zacznij projektować u siebie!

Jeśli Twoje miasto również rozważa budowę skateparku, zachęcamy by zrobić to wspólnie z doświadczonymi wykonawcami. Tutaj podnosimy rękę i oferujemy wsparcie w całym procesie – od projektowania skateparków, przez kompleksowe prowadzenie projektu, po budowę i oddanie obiektu do użytku. 

 

 

Więcej artykułów

Pumptrack modułowy zamiast asfaltowego – nowy standard w przestrzeni rekreacyjnej?

Bartosz Wetula

2025-06-24 11:11

Budujemy przestrzeń społeczną i wspieramy tych, którzy ją tworzą!

Bartosz Wetula

2025-06-09 09:31

Jak zaangażować społeczność w projektowanie skateparku?

Bartosz Wetula

2025-05-07 09:50

Parkour – dlaczego to sport przyszłości?

 

2025-04-10 09:06

Budowa pumptracków – przewodnik dla miast i szkół

Agnieszka Miłek

2025-04-01 11:34