Obiekty sportowe XXI wieku

#MeetOurCrew - Mateusz Luberda

author

Autor: Asia Gęborska

Mateusz Luberda -  człowiek, którego historia z deskorolką zaczęła się w nietypowy sposób. Pamięta swoje pierwsze chwile na deskorolce, które były jednocześnie czasem, gdy leżał z gipsem na ręce, zanurzony w grze Skate 3. Deskorolka to nie tylko pasja i nauka tricków. Dla Mateusza to również praca w Techramps, gdzie jego zawód budowlańca splata się z fascynacją deskorolkową. Na końcu, podróżujemy w czasie do roku 2044, gdzie Mateusz snuje wizję przyszłości deskorolki. Co czeka nas za 20 lat? Odpowiedzi na te pytania i wiele więcej znajdziecie w poniższym wywiadzie z Mateuszem aka Rudym.

Pamiętasz swoje pierwsze chwile na deskorolce? Kiedy poczułeś, że skateboarding jest w Twojej topce zainteresowań?

Deskorolka podobała mi się od najmłodszych lat, ale moja prawdziwa przygoda z nią rozpoczęła się po wakacjach w 2011 roku. Dwa miesiące spędziłem z ręką w gipsie, grając w grę Skate 3. Gdy tylko lekarz zdjął mi gips, postanowiłem z kolegą nabyć pierwszy deskorolkowy set i tak zajawka kipi dla nas obu do dziś! 

Za co lubisz pracę w Techramps i jak zawód budowlańca wpływa na Twoją zajawkę?

Najbardziej w tej pracy podoba mi się, że pracuję w branży deskorolkowej. Budowanie przeszkód lubię tak samo, jak nie bardziej, od jazdy na nich. W trakcie wyjazdów służbowych  poznałem specyfikę pracy z betonem i obecnie zwracam więcej uwagi na szczegóły wykonania tego typu obiektów, które mają ogromny wpływ na jakość jazdy.

Jaka jest Twoja ulubiona przeszkoda, nad którą miałeś okazję pracować. Zdarza Ci się testować w wolnym czasie, to co sam przygotowałeś?

Nie jestem w stanie wybrać ulubionej przeszkody. Podoba mi się Bowl na krakowskim Widoku, na którym bardzo lubię śmigać oraz Quater z krawężnikiem w Zielonce, którego niestety jeszcze nie miałem okazji testować, ale widzę w nim duży potencjał. Jazda po własnoręcznie wykonanych przeszkodach, wiedząc, ile trudu i umiejętności wymagają, daje ogromną satysfakcję.

Podczas budowy skateparku funkcjonalność jest tak samo niezbędna, jak w przypadku innych form publicznych obiektów zewnętrznych. Jakie znaczenie dla społeczności ma estetyka i dodanie koloru do szarych obiektów?

Malowanie skateparków na pewno czyni je ciekawszymi i dodaje życia. Jednak osobiście jestem wielkim fanem wrzutów użytkowników, najlepiej pokazują charakter zajawki, deskorolka i graffiti to idealne połączenie.

Jakie rady miałbyś dla miasta lub społeczności planującej budowę nowego skateparku w swojej okolicy?

Z biegiem czasu skateparki stały się coraz częściej spotykanymi obiektami, przez co uważam, że niepotrzebne jest „upychanie” jak największej ilości przeszkód na dostępnej powierzchni. Bardzo dobrą rzeczą jest organizowanie spotkań z lokalnymi uczestnikami w celu wspólnej burzy mózgów na temat projektu. 
 

fot. Łukasz Gawąd / Streetpark 
 

Który trick kosztował Cię najwięcej bólu, a który był najłatwiejszy do nauczenia?

Wszystko zależy o jakim tricku mowa. Z tych trudniejszych, pierwsze co przychodzi mi do głowy to Pivot Fakie i wariacje Grindów na Quarterze dojeżdżanych „do tyłu”. Wiele musiałem się natrudzić także Bs Nosepick, którego dalej nie mogę załapać. A najłatwiej było mi się nauczyć Slappy Crooksa, który jest moim ulubionym trickiem.

Wymień 3 persony w środowisku polskiej deskorolki, które najbardziej Cię inspirują.

Jeśli chodzi o inspiracje, to najwięcej czerpię od ziomali, z którymi śmigam. Szczególnie od tych, których poznałem, gdy zaczynałem jeździć i dalej udaje nam się razem pojeździć.

Zamknij oczy i puść wodzę fantazji. Jak wyobrażasz sobie skateboarding i skateparki za kolejne 20 lat?

W roku 2044 deskorolka dalej będzie najfajniejszą rzeczą, jaka istnieje! Myślę, że do tego tego czasu powstanie wiele skateparków i będzie dalej powstawać więcej obiektów w układzie typowo SLS-owym i olimpijskim, czyli idealne obiekty pod zawody i treningi. Mam nadzieję, że Vert przestanie być niszowy i liczę na rozwój roli tej rampy na obiektach. 

W mojej wizji świata skateboardingu za 20 lat przeciętny skejt będzie więcej jeździł na legalnych spotach, tworzonych przez infrastrukturę miejską przyjazną deskorolce niż na skateparku.

Dziękuję za rozmowę! 

Chcesz dołączyć do Działu Budowy Techramps? Aplikuj tutaj! 

Więcej artykułów

Wywiad z Marcinem Jakubowskim

Asia Gęborska

2024-09-04 14:48

Skatepark w Mińsku Mazowieckim a deskorolka

Asia Gęborska

2024-08-30 13:43

Otwarcie skateparku w Mińsku Mazowieckim już 14 września!

Asia Gęborska

2024-08-27 09:44

Skatepark Deep Dive #1 Mińsk Mazowiecki

 

2024-08-23 14:09

Nowy skatepark w Piekarach Śląskich: sprawdzony i oceniony przez lokalnych riderów

Asia Gęborska

2024-08-14 14:10

Skateparki polietylenowe - czym się wyróżniają?

Asia Gęborska

2024-08-08 14:20